Warsztaty czytania muzyki

Wydarzenie na facebooku

Warunki uczestnictwa:

  • dzieci w wieku 5 – 10 lat
  • udział w warsztatach jest bezpłatny
  • zgłoszenia na adres warsztaty@zawodzianka.pl lub tel. 533 933 599
  • zgłoszenia będą przyjmowane do trzech dni przed warsztatami
  • ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń
  • warsztaty odbędą się w foyer w NOSPR w Katowicach

Harmonogram warsztatów:

Czytanie muzyki: instrumenty perkusyjne
08.10.2018, godz. 17.00

Michał Żymełka – perkusja
Piotr Kopiński – fortepian

Czytanie muzyki: instrumenty klawiszowe
15.10.2018, godz. 17.00

Agnieszka Kopińska – fortepian
Piotr Kopiński – fortepian, celesta

blank

Czytanie muzyki: instrumenty strunowe
22.10.2018, godz. 17.00

Piotr Domagała – gitara elektyczna, akustyczna
Szymon Kopic – gitara basowa

blank

Czytanie muzyki: instrumenty smyczkowe
29.10.2018, godz. 17.00

Grzegorz Bartoszek – skrzypce
Piotr Kopiński – fortepian

blank

Czytanie muzyki: instrumenty dęte drewniane
19.11.2018, godz. 17.00

Jerzy Główczewski – saksofony
Piotr Kopiński – fortepian

blank

Czytanie muzyki: wokół dźwięków harfy
26.11.2018, godz. 17.00

Elżbieta Korelus – harfa
Piotr Kopiński – fortepian

Wszystkie warsztaty poprowadzi Magdalena Balon – Pani od wyobraźni

Biografie muzyków:

Piotr Kopiński
Pianista-solista NOSPR, rezydent projektu “Warsztaty czytania muzyki”, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom z wyróżnieniem). Dwukrotny stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1991, 1993) oraz rządu francuskiego (1994–1995 i 2002–2003), a także Comité du A. Roussel (1995–1996). W roku 2007 obronił pracę doktorską, a w roku 2013 habilitacyjną w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje jako wykładowca w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako solista i kameralista, a także etatowy pianista-solista NOSPR, występował w niemal wszystkich krajach Europy, Libanie i USA. Współtworzy eksperymentalny duet fortepianowy K2PIANO z żoną Agnieszką Kopińską, który jest miejscem odkrywania nowych przestrzeni muzycznych (autorski projekt z muzyką Strawińskiego na 2 fortepiany i perkusję, muzyka ćwierćtonowa na 2 fortepiany, muzyka improwizowana, graficzna, fortepian preparowany…).

Agnieszka Kopińska
Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2011 uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi działalność koncertową solistyczną oraz kameralną w Polsce i za granicą (USA, Francja, Niemcy, Czechy, Ukraina). Dokonała nagrania płytowego kompletu dzieł Witolda Lutosławskiego na fortepian solo (wraz z Sonatą z 1934 r.), jego wszystkich kompozycji na fortepian w składzie kameralnym, a także – z solistką Ewą Biegas – 20 kolęd oraz cyklu pieśni Chantefleurs et chantefables. Jest autorką publikacji Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego. Rola czynnika percepcyjnego w interpretacji wykonawczej.

Interesują ją zwłaszcza wykonawstwo muzyki dwudziestowiecznej i współczesnej oraz tematyka percepcji muzycznej w aspekcie teoretycznym i praktycznym.

Piotr Domagała
Światowej klasy gitarzysta, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu i muzyki folk. W swoim dorobku ma cztery autorskie płyty wysoko ocenione przez publiczność i krytykę. Swoją muzykę prezentował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. W dorobku artystycznym ma współpracę z najwybitniejszymi polskimi i europejskimi muzykami jazzowymi (m.in. Accepdance AUT-PL, Szy-Szy Kaan Jazz Group, PJ Group, Polish Jazz Orchestra), wspólnie z Kwartetem Śląskim zrealizował awangardowy projekt „Chowańce”, nagrywał i współpracował z Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol. Jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Grzegorz Bartoszek
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku przedszkolnym w rodzinnym mieście Szubinie. W czasie studiów w Akademi Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pracował w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w NOSPR w Katowicach z którą dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych, oraz uczestniczył w koncertach orkiestry w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma zespołami muzycznymi z terenu Śląska. Był nauczycielem gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Bytomiu.

Elżbieta Korelus
Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Na harfie rozpoczęła grę w wieku 14 lat. W 2014 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie Prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej w Katowicach. Naukę gry na harfie solo i kameralnie doskonaliła pod okiem wybitnych muzyków m.in Susan McDonald, Elżbiety Szmyt, Helen Radice, Klausa Storck, Dawida Wattkinsa, Imogen Barford, Isabelle Moretti. Uczestniczyła w wielu kursach, warsztatach i festiwalach muzycznych w kraju oraz za granicą, m.in Francja, Niemcy. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć I Nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej pod egidą Francuskiego Stowarzyszenia Artystów Muzyków, I nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie w kategorii prawykonań oraz II nagrodę w kategorii studenckiej. Jako solistka występowała z orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Akademicką Orkiestrą Kameralną oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Czynnie brała udział w takich festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal Harfowy, Festiwal Prawykonań, Festiwal im. Ludwiga Beethovena, Festiwal Muzyki Filmowej, Solidarity of Arts i wiele innych. Uczestniczyła również w nagraniach płytowych i DVD, m.in na płycie Aukso/Moś/Kilar, która w roku 2015 otrzymała nagrodę Fryderyka, w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna. Ponad to dokonywała nagrań z Cameratą Silesia, Orkiestrą NOSPR, Polską Orkiestrą Młodzieżową oraz orkiestrą OKSAC.

Od 2014 roku jest związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku harfistki.

 

Organizatorem warsztatów czytania muzyki jest księgarnia kameralna Bookiestra. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

blank