Etnobooki

Międzypokoleniowe zajęcia etnograficzne – Etnobooki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Odcinek poświęcony kulturze śląskiej. W programie:

1. Śląsko Bajarka śpiewa śląskie pieśni.
2. Robert Garstka przybliża regionalne tradycje oraz obrzędy.
3. Leszek Jęczmyk, opowiada o swojej pasji oraz wykonuje kroszonkę.
4. Anna Kaźmierak pokazuje jak własnoręcznie zrobić wodzonego przez kolędników niedźwiedzia.

Dominika Kierpiec – Kontny (Śląsko Bajarka)
Wiolonczelistka i pasjonatka kultury Górnego Śląska. Od czterech lat prowadzi autorskie warsztaty regionalne dla dzieci jako “Śląsko Bajarka”. Założycielka zespołu “SĄSTĄD”. Kocha to, co autentyczne, prawdziwe i bliskie.

Robert Garstka
Pracownik Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego Katowicach, fotograf, etnograf, regionalista. W swoje pracy zawodowej zajmuje się głównie kulturą ludową, ze szczególnym naciskiem na obrzędowość doroczną. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Autor książek oraz albumów fotograficznych.

Leszek Jęczmyk
Jestem rodowitym Ślązakiem. Od 11 lat jestem na emeryturze. Mam różne zainteresowania. Prócz robienia kraszanek lubię zwiedzać mój Górny Śląsk i fotografować jego ciekawe miejsca. Interesuje mnie literatura, sztuka, w tym głównie malarstwo. Jako emerytowi zupełnie obce jest mi pojęcie nudy.

Anna Kaźmierak
Ilustratorka i graficzka, absolwentka Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Malarstwa na ASP w Łodzi. Od kilku lat zgłębia tradycyjną kulturę polskiej wsi. Łączy te dwie pasje tworząc etnograficzne książki dla dzieci. Autorka wydanej książki o wiejskich przebierańcach “Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada.”

 

Odcinek poświęcony kulturze kaszubskiej. W programie:

1. Angelika Szufler przybliża tradycje rękodzielnicze.
2. Joanna Gostkowska-Białek omawia oraz wykonuje tradycyjne pieśni.
3. Anna Kaźmierak pokazuje jak zrobić Kolędnika Kaszubskiego.

Angelika Szufler
Jestem Kaszubką z dziada pradziada, wychowana na małej wsi Kaszubskiej, mocno związana z moim regionem jego tradycjami i twórczością, miłość do mojej małej ojczyzny wyrażam pędzlem, nitką i igłą. Prowadzę warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z kulturą kaszubską.

Joanna Gostkowska-Białek
Kaszubska śpiewaczka, tancerka, muzykantka, z wykształcenia etnolog i architekt. Zajmuje się badaniem i próbą rekonstrukcji kaszubskiej muzyki tradycyjnej.  Zdobywczyni m.in II nagrody na Ogólnoposlkim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r. w kategorii “solista śpiewak “.

 

Odcinek poświęcony kulturze żywiecczyzny. W programie:

1. Brygida Sordyl przybliża tradycje oraz obrzędy.
2. Łucja Cieślar opowiada o plecionkarstwie.
3.
Paulina Adamska opowiada o podróżach i spotkaniach z plecionkarzami.
4. Brygida Sordyl omawia oraz wykonuje regionalne pieśni.
5. Anna Kaźmierak pokazuje jak własnoręcznie zrobić Jukaca – kasiera.

Brygida Sordyl
Etnomuzykolog, altowiolistka, śpiewaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz studium doktoranckiego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wykładowca na wydziale Muzyki Tradycyjnej na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Paulina Adamska
Od lat zakochana w rzemiośle, od 2008 roku w plecionkarstwie, które konsekwentnie promuje i rozwija. W Serfencie autorka projektów badawczych, instruktorka rękodzieła artystycznego, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Uwielbia uczyć prowadząc warsztaty.

 

Odcinek poświęcony kulturze wielkopolskiej. W programie:

1. Romuald Jędraszak przybliża tradycje dudziarskie.
2. Agnieszka Grygiel o przeszłości oraz przyszłości Snutki Golińskiej.
3. Anna Kaźmierak pokazuje jak zrobić Wiljorza.

Romuald Jędraszak
Muzyk tradycyjny z regionu Wielkopolski grający na dudach wielkopolskich. Szef Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Laureat Nagrody Kolberga za zasługi dla polskiej kultury ludowej.

Agnieszka Grygiel
Edukatorka, autorka warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz projektu społecznego “Wielkie nić” czyli międzypokoleniowego zespołowego wyszywania na bilbordzie. Współautorka nowatorskiej aplikacji do projektowania wzorów w oparciu o motywy tradycyjnego haftu zwanego Snutką Golińską.